Home Over ons Nieuws & publicaties Laatste nieuws

Een goede zaak voor een fijne buurt

Leestijd: 3 min

Bij Rochdale staan wij voor sterke buurten, waarbij plek is voor iedereen. Om een gemengde buurt tot een succes te maken, is het onder andere van belang dat het commerciële aanbod in balans blijft en toegankelijk is voor alle doelgroepen. Daarom willen we ondernemers, die iets kunnen bijdragen aan de buurt, een kans geven.  

Nadine van Kaam, verantwoordelijk voor de toewijzing van commercieel vastgoed bij Rochdale, heeft het toewijzingsproces tegen het licht gehouden. Voor het eerst gaan we in de Orteliusstraat een bedrijfsruimte verhuren voor een uitzonderlijk lage prijs: € 458,- per maand. Nadine legt uit waarom we deze keuze maken en benadrukt het belang van diversiteit in het aanbod van commercieel vastgoed in de buurt. 

Toewijzing van commercieel vastgoed 

Rochdale verhuurt commercieel vastgoed, zoals winkels, kantoren, horeca en maatschappelijke locaties. De hoogte van de huurprijs en het rendement worden per buurt bepaald aan de hand van taxaties. Dat klinkt commercieel, en dat is het ook. Met het verdiende geld investeren we in de verbetering van sociale huurwoningen.  

Gentrificatie in oud-west  

Nadine vertelt hoe ze op het idee kwam om de bedrijfsruimte aan de Orteliusstraat anders te verhuren. "Ik werk dagelijks in leuke en hippe buurten zoals Mercatorplein, Kinkerbuurt en de Baarsjes. De afgelopen tijd merkte ik dat we voornamelijk bedrijfsruimtes verhuurden aan huurders die niet onze sociale doelgroep bedienen, simpelweg omdat hun aanbod te duur is. Daarbij worden de taxaties hoger vanwege de stijgende huizenprijzen, waardoor er voor de startende ondernemers helemaal geen plek meer is." 

Buurtgerichte toewijzing  

"Ik ben gaan kijken hoe we buurtgericht naar vastgoed kunnen kijken,” vervolgt Nadine. “Stel je voor dat het commerciele vastgoed een grote pizza is. We kunnen deze pizza in gelijke stukken snijden en elke ruimte voor dezelfde huurprijs verhuren. Het gevolg daarvan is dat sommige ondernemers de hoge huurprijs niet kunnen betalen, waardoor er minder kansen overblijven voor startende of ambachtelijke ondernemers. Een andere benadering is om de pizza op een andere manier te snijden, waarbij de ene ruimte een klein puntje krijgt en de andere een groot puntje. Passend bij wat de buurt nodig heeft.’’  

Nadine legt uit hoe Rochdale in de Baarsjes de pizza verdeeld heeft: “Toevallig stonden er drie bedrijfsruimtes leeg in dezelfde buurt, waaronder Orteliusstraat 151. Bij een van de andere locaties vroegen we een hogere huur, passend bij een commerciële huurder. Op deze manier kunnen we op een andere locatie ruimte bieden aan startende en sociale ondernemers. De Orteliusstraat 151 staat daarom te huur voor een huurprijs van € 458,- per maand." 

Samen met de buurt  

Nadine vertelt verder: "We bepalen natuurlijk niet zelf welke ondernemer het beste past bij de buurt. Zodra we alle reacties hebben ontvangen, maken we een eerste selectie en organiseren we een pitchavond met een 'buurtjury'. Deze jury bestaat uit bewoners, ondernemers uit de buurt, collega's van Rochdale die in de buurt werken en ikzelf. Tijdens deze avond nodigen we ondernemers uit om hun plannen te presenteren," legt Nadine van Kaam uit. "We verhuren niet aan elke willekeurige ondernemer. Het is belangrijk dat de ondernemer die hier haar zaak opent, een product of dienst aanbiedt waar de hele buurt gebruik van kan maken. Het moet een plek worden waar verbinding centraal staat."  

Ken of ben jij een ondernemer die hier perfect bij past? Reageer dan vóór 14 november via www.rochdale.nl/orteliusstraat.