Een groep bewoners zet zich in om van de Osdorperhof een Lang Leven Thuisflat te maken. Bewoners kijken er actief naar elkaar om en helpen elkaar waar nodig. Zo draagt de community bij aan het welzijn van alle bewoners.
Bewoners van Osdorperhof Ans en Leo Schrader zien met eigen ogen het grote gat tussen zo lang mogelijk thuis wonen en een verpleeghuis. Daarom kwamen zij met het idee van de Lang Leven Thuisflat.
Rochdale is eigenaar van de flat en wil zorgen voor sterke buurten. Dat zijn buurten waar iedereen kan meedoen en waar sterke gemeenschappen wonen. Rochdale is dus heel enthousiast over het idee van de Lang Leven Thuisflat en helpt hier graag aan mee.
Er zijn een wijkbeheerder voor de buurt en een vaste vakman voor de Osdorperhof. Ook is er een Langer thuiscoach aanwezig. Wat de rol is van zo’n coach? En wat een Lang Leven Thuisflat nou eigenlijk is? Ans en Leo leggen het uit, samen met medebewoner Yvonne Wijngaarden en Langer thuiscoach Lois Mannem.
Wat is een Lang Leven Thuisflat?
Ans: “Een Lang Leven Thuisflat biedt een plek aan 55-plussers waar zij zo lang mogelijk zelfstandig en veilig kunnen blijven wonen. Het bijzondere is dat dit een idee van bewoners zelf is. Wij bieden een oplossing voor een probleem dat op heel veel plekken in Nederland speelt.”
Leo: “Wij willen hier een zorgzame community opbouwen, waarin mensen elkaar opzoeken voor gezelligheid en er voor elkaar zijn. Daarvoor hebben we goede buren nodig, op wie je kunt rekenen. Buren die elkaar helpen met kleine klusjes, en boodschappen doen, bijvoorbeeld.”
Waarom zou iemand in een Lang Leven Thuisflat willen wonen?
Yvonne: “Kijk naar mij. Ik ben alleenstaand en mijn kinderen wonen ver weg. Ik heb kennissen en vrienden in de buurt, maar geen familie. Misschien heb ik over een paar jaar hulp nodig om op mezelf te kunnen blijven wonen. Het is een heel prettige gedachte dat ik dan op mijn buren kan rekenen voor hulp en ondersteuning.”
Leo: “Osdorperhof heeft een groot voordeel: hier is alles al aanwezig om lang op jezelf te kunnen blijven wonen. Er zitten een fysiotherapeut en een huisarts in het gebouw. En zorgaanbieder Cordaan heeft vanaf de zomer 2025 een vast team in het gebouw. Dat team levert zorg aan huis. Bovendien is er een gemeenschappelijke ruimte met een keuken, waar we activiteiten organiseren. De Lang Leven Thuisflat draagt dus bij aan de gezondheid en het welzijn van de bewoners.”
Hoe zorgen jullie dat er binding tussen bewoners ontstaat?
Yvonne: “Ik heb het op me genomen om bewoners samen te brengen. Door activiteiten te organiseren en mensen met elkaar in contact te brengen.”
Leo: “Er werkt hier ook 24 uur per week een onafhankelijke Langer thuiscoach, Lois. Zij is hier ook om mensen met elkaar in contact te brengen en zo mee te helpen aan een hechte community.”
Lois, kun jij wat meer vertellen over je rol als Langer thuiscoach?
Lois: “Rochdale vraagt aan alle nieuwe bewoners of het hun contactgegevens aan mij mag doorgeven. Als ik die krijg, heet ik een nieuwe bewoner welkom. Dan ga ik langs met een bosje bloemen en vertel ik over de Lang Leven Thuisflat en het idee erachter. Ook leg ik uit dat ik bewoners met elkaar in contact kan brengen.
Twee keer per week heb ik ook inloopspreekuur. Dan zit ik op de begane grond in een kantoortje, met de deur open. Verder ben ik veel aanwezig in de Osdorperhof, zodat mensen me leren kennen. Ik probeer met zoveel mogelijk mensen een praatje te maken. Ik maak dan duidelijk dat ik er voor hen ben.
Een voorbeeld: stel dat meneer Jansen me vertelt dat hij graag schaakt. En dat ik weet dat een andere bewoner ook een schaakmaatje zoekt. Dan kan ik hen aan elkaar voorstellen.”
Welke activiteiten worden er in Osdorperhof georganiseerd?
Leo: “Heel wat. Als bewoners hebben wij Omnibus, Stichting Bewonersparticipatie Osdorperhof (SBO) opgezet. Daarmee organiseren we bijvoorbeeld ieder jaar een festival in de binnentuin. Daar zijn ook buurtbewoners van harte welkom. Zoals bij bijna al onze activiteiten”
Yvonne: “Elke week is er een vrijdagmiddagborrel, we hebben een project met moestuinbakken, we organiseren pubquizzen, eens per maand is er Griekse dansles en iedere maandag is er in nauwe samenwerking met de Regenbooggroep het Buurtresto.”
Ans: “We zijn nog bezig met het opzetten van een buurtkamer. Die moet op de begane grond komen. Op dit moment staan de onderste drie verdiepingen van de Osdorperhof nog leeg. Die worden verbouwd en Cordaan krijgt daar een plek.”
Kunnen mensen zich inschrijven voor de Osdorperhof?
Ans: “Dat zouden we wel willen. Alleen woningen worden toegewezen via DĀK, het vroegere WoningNet. Reageert iemand op een woning in Osdorperhof? Dan hopen we dat die bewust kiest voor het idee van de Lang Leven Thuisflat. En dat die actief deel wil uitmaken van onze community.”
Meer informatie over de Lang Leven Thuisflat vindt u op de website